Dzisiaj jest:
26.06.2022
Imieniny:
Paulina, Jan, Pawel
Powiat Krasnicki

Przyroda

Gmina Annopol

Annopol: Małopolski Przełom Wisły. Najciekawszym bogactwem naturalnym gminy są rzeki. Pod miastem Wisła tworzy przełom. Z wyniosłej skarpy annopolskiej rozciąga się piękna panorama królowej polskich rzek. Wisła w okolicach Annopola zachowała cechy rzeki dzikiej, ze zmieniającym się z roku na rok przebiegiem koryta oraz pojawiającymi się i znikającymi łachami piaszczystymi i wyspami. Głównym dopływem Wisły jest rzeka Sanna z jej prawobrzeżnymi dopływami Tuczynem i Karasiówką. W dolinie Wisły występują starorzecza i drobne, porośnięte roślinnością wodną zbiorniki o charakterze naturalnym.

Na terenie gminy występuje specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 ”Przełom Wisły w Małopolsce”

Park dworski.

Gmina Dzierzkowice

Teren gminy jest malowniczą doliną rzeki Wyżnicy. Rzeźba terenu w obrębie doliny rzeki, łąki, stawy oraz zadrzewienia sprawiają, że krajobraz jest niezwykle malowniczy

Gmina Gościeradów

- Żródlisko w Łanach k/ Gościeradowa, gdzie temperatura gejzerowo wytryskującej wody przez cały rok wynosi 10,3 stopni Celsjusza,rezerwat bukowy „Szczeckie Doły”.


Gmina Kraśnik

Malowniczo położony kompleks stawów w Stróży Kolonii,rezerwat „Mosty”na trasie Kraśnik- Janów Lubelski w okolicach Polichny Podlesie.


Gmina Szastarka

Blinów: dawny park dworski z lipą drobnolistną wpisana w rejestr zabytków przyrody,

Brzozówka: w parku dawnego dworku Zamoyskich znajdują się pomniki przyrody tj. klony pospolite, lipa krymska i dąb szypułkowy,


Gmina Urzędów

Rezerwat jodłowy w Natalinie, pomnik przyrody , 200-letni dąb „Marcin”w Bęczynie(fot.23).


Gmina Zakrzówek

Pomniki przyrody tj. 3 dęby szypułkowe w Zakrzówku, źródła rzeki Bystrzycy w Sulowie i Zakrzówku.